
Във връзка с медийни публикации относно проблеми с водоподаването в община Тунджа и работата на ВиК Ямбол, в качеството си на управител на водното дружество, бих искала да представя следната информация:
Като собственик на мрежата, която ВиК Ямбол експлоатира, съм признателна на Община Тунджа за полученото съдействие при работа по отстраняване на аварии. Пълноценният и градивен диалог е в основата на доброто сътрудничество в името на работата ни за жителите на областта.
Предизвикателствата и задачите, пред които ВиК Ямбол е поставено, са едни от най-наболелите в сектора – загубите на вода и амортизираните и морално остарели съоръжения. Довеждащите водопроводи и вътрешната водопроводна мрежа в селата в община Тунджа все още не са цялостно подменени. ВиК операторът реагира своевременно на възникналите аварии, но за цялостно решение на проблема е необходимо да се търсят различни финансови инструменти за подмяна на съоръженията, които са публична държавна или публична общинска собственост.
ВиК Ямбол се води изключетелно от нуждите и проблемите на своите потребители, като се старае да откликва своевременно на всеки подаден сигнал. Обширната територия на община Тунджа е разделена на два експлоатационни района, всеки оглавен от технически ръководител и всеки разполагащ с екипи от хора и техника, в това число и общо четири багера. Целият ресурс е ежедневно на терен и може би най-добрият показател за това са цифрите. Отстранените от ВиК Ямбол аварии през 2023 г. за цялата област Ямбол са общо 4255, като 1495 са аварии по водоснабдителната мрежа в община Тунджа. През 2024 г. в цялата област Ямбол са отстранени общо 4363 аварии, като 1751 са били по водоснабдителната мрежа в община Тунджа.
Екипите на терен отстраняват всички аварии в рамките на деня, в който е започнала работа по тях, като при необходимост дейността продължава извън нормираното работно време до пълното отстраняване на проблема. В това число влизат и дежурните екипи в почивни дни. За всяка отстранена авария стои попълнена работна карта със заложени параметри – локация, начало и край на аварията, вложени материали и др. Всяка карта се регистрира и отчита пред редица регулатори във ВиК сектора.
Предвид непредсказуемия характер на нашата дейност, категорично заявявам, че информираността на населението е един от приоритетите на ВиК Ямбол. Затова на интернет страницата на ВиК Ямбол ежедневно се публикува информация за планирани и аварийни ремонти. Ежедневно общините в нашата област се уведомяват за локациите, на които предстои да се работи. Техническите ръководители на ВиК по райони поддържат постоянен контакт с управата на населените места и назначените там водопроводчици. Извън това и конкретно във връзка със ситуацията в община Тунджа се поддържа активен диалог между дружеството, жители и кметове на населените места. Води се периодична и навременна комуникация със заместник-кмета на общината за планираните и аварийни ремонти.
С писмо от 07.03.2025 г. Община Тунджа е уведомена за предстоящите ремонтни дейности по авариралото водопроводно трасе до с. Саранско, чрез което се захранват с питейна вода шест села на територията на община Тунджа. Отстраняването на тази авария стана причина за спиране на водоподаването същия ден, като обществеността беше информирана още предходния.
По отношение възстановяване на настилката след отстраняване на аварии от ВиК Ямбол трябва да се има предвид, че през 2024 г. на територията на община Тунджа, дружеството извършваше аварийни ремонти съвместно с фирма изпълнител, избрана от местната администрация, съгласно разпоредбите на Закона за обществени поръчки. Направени бяха замервания в няколко населени места какво количество асфалтов път има за възстановяване след приключване на работата на ВиК оператора, след което община Тунджа като възложител имаше ангажимента да контролира асфалтирането на изкопите, което се финансира от ВиК Ямбол.
ВиК Ямбол ЕООД апелира за активен диалог с всички общини в областта за едновременно извършване на текущи и бъдещи дейности по реновиране както на асфалтовите настилки, така и за реконструкцията и подмяната на ВиК инфраструктурата под тях, които с цел практичност и икономия на средства е редно да бъдат изпълнени първи. В община Тунджа има разминаване с тази практика, доколкото там е налице асфалтиране на улици без да е подменена ВиК инфраструктурата под тях. Отстраняване на възникнали впоследствие аварии по стари водопроводни трасета, при това без да бъде нарушено новото асфалтово покритие, е трудно начинание за всеки ВиК оператор.
Съобразно договора си с Асоциация по ВиК – Ямбол за 2024 г. бяха заложени за изпълнение инвестиции за общо 440 хил. лв. за петте общини на територията на областта. За 2024 г. общият размер на вложените средства в подобрение на ВиК мрежата в областта е 1 066 000 лв. За 2023 г. той възлиза на 1 033 000 лв. /отчетени инвестиции по ОПОС/.
Според подробната инвестиционна програма за ВиК инфраструктурата в община Тунджа бяха предвидени 70 хил. лв. за 2024 г. Изпълнените в края на годината инвестиции в общината са за 130 хил. лв., като предстои да се осчетоводяват още разходи. За всяка инвестиция е налице пълен и лесно проследим отчет. Сред изпълнените дейности са реконструкция на уличен водопровод, подмяна на тръби и арматури във водоем в с. Овчи кладенец, подмяна на тръби и арматури във водоем в с. Златари, реконструкция на тласкател до ПС „Тенево“, санитарно-охранителна зона в с. Генерал Тошево, реконструкции на водопроводни отклонения, подновени помпени агрегати, монтирани нови дозаторни помпи за хлориране и др.
За сравнение инвестициите на ВиК Ямбол в община Тунджа през 2023 г. са били в размер на 62 776 лв.
Трябва да се има предвид, че ВиК операторите правят инвестиции чрез ограничен ресурс – генерираните приходи от предоставените ВиК услуги на потребителите, като цените им не могат да надвишават социално поносимото ниво за съответната област.
Бих искала да подкрепя апела на МРРБ общините да приоритизират ВиК обекти по Инвестиционната програма за общински проекти, след приемането на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., като най-бързия възможен източник за инвестиции във ВиК инфраструктура. Тя дава възможност на общинските администрации да решат голяма част от проблемите с водоснабдяването, които през летните месеци се изострят заради напояване, аварии, амортизирана водопроводна мрежа, засушаване и др.
Следва да се има предвид, че тази програма има и важно значение за жителите на различните региони на страната – направените чрез нея инвестиции не се отразяват на цената на ВиК услугите, т.е. в резултат от тях цената на водата няма да се увеличава.
В допълнение, с цел осигуряване на максимална ефективност на инвестициите, предвидимост при реконструкцията на ВиК инфраструктурата и избягване на дублиране, финансираните чрез програмата ВиК проекти следва да бъдат съгласувани с ВиК операторите, за да може със съвместни усилия да бъдат надграждани.
Всички публични активи, които ВиК Ямбол стопанисва, поддържа и експлоатира, са предоставени по силата на договор с Асоциация по ВиК – Ямбол от 2016 г. Към момента на сключването му пречиствателните станции за отпадъчни води в с. Кукорево, с. Роза, с. Веселиново и с. Чарган са съществували, но по силата на същия договор не са предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация на дружеството. Към днешна дата те се стопанисват, поддържат и експлоатират от Община Тунджа.
Тук следва да бъде отбелязано, че законовият ред за предоставяне на публични активи на всеки ВиК оператор предвижда изпълнение на строга процедура. В тази връзка през 2024 г. Община Тунджа отправи искане четирите пречиствателни станции да бъдат предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК Ямбол. В писмена кореспонденция в законовия 30-дневен срок дружеството поиска допълнителна информация, документация и извършване на обследване на съоръженията от комисия, формирана от представители на Община Тунджа, Асоциация по ВиК – Ямбол и ВиК Ямбол. Такава не беше предоставена в изчерпателен вид. Не беше формирана комисия за обследване на място, така че не беше достигнато до финализиране на процедурата.
Отново бих искала да подчертая, че ВиК Ямбол работи активно и прозрачно, като своевременно информира своите потребители за планови ремонти и/или аварии. Апелираме за конструктивен диалог с представителите на местната власт в община Тунджа във връзка с разрешаването на проблемите с остарялата водопреносна мрежа на нейна територия и оставаме на разположение за бъдещо ползотворно сътрудничество.
11.03.2025 г.
С уважение, Христина Микуцева, Управител на ВиК Ямбол ЕООД