Водомери
Разходът на питейна вода за всеки имот се измерва чрез водомер.
Във водоснабдителните системи и инсталации могат да се монтират само типове водомери, одобрени по реда на Закона за измерванията (ЗИ), или с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите.
Предлаганите за продажба нови водомери трябва да са с трайно нанесени: маркировка за оценено съответствие „СЕ“ и допълнителна метрологична маркировка „М“, следвани от последните две цифри от годината на нанасяне на маркировката, както и номера на нотифицирания орган, участвал в оценяване на съответствието. Например:
CE M 23 1338
За сградни водопроводни инсталации се използват перилни водомери, които могат да бъдат едноструйни и многоструйни, от сух и мокър тип. При водомер „мокър тип“ предавателният и броителният механизъм са потопени във вода под напор и затова той е покрит с дебело стъкло. При водомер „сух тип“ само предавателният механизъм е под вода, а броителният механизъм е в сухата част на корпуса на водомера.
При имоти като къщи, обществени сгради, търговски помещения и стопански предприятия, ползващи вода за технологични нужди, количеството изразходена вода се измерва само с един водомер, монтиран на водопроводното отклонение. Водомерният възел се монтира в шахта, разположена на максимално разстояние 2 м от регулационната линия или в лесно достъпно затворено помещение, когато сградата отстои на не повече от 5 м от уличната регулационна линия.
При сградите етажна собственост потреблението на вода се измерва чрез общ (централен) водомер и индивидуални (подотчетни) водомери. Изразходваната вода се отчита по общия водомер на водопроводното отклонение и се разпределя между потребителите в етажната собственост въз основа на отчетите по индивидуалните им водомери.
Общият водомер измерва цялото подадено количество вода в сградата, като дава възможност да се контролират и откриват навреме нарушения или технически неизправности по вътрешно-сградната водопроводна мрежа. Неговите доставка, монтаж, проверка, поддръжка и ремонт са задължение на В и К операторите. В случай че потребителите желаят извършване на метрологична проверка на общия водомер, преди да е изтекъл срокът на същата, те заплащат всички разходи по неговия демонтаж, проверка и монтаж.
Индивидуалните водомери се монтират в отделни обекти, които са части от етажната собственост, като дават информация за консумацията на вода във всеки от тях. Според разпоредбата на чл. 11, ал. 5 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи доставката, монтажът, проверката, поддържането и ремонтът на индивидуалните водомери са задължение на потребителите.
Изисквания към индивидуалните водомери, за да бъдат монтирани и въведени в експлоатация
- Да имат Сертификат за одобряване на изследвания тип;
- Одит на производителя от сертифициран орган;
- Декларация за съответствие от производителя;
- Да имат маркировка в съответствие с Директива 2014/32/ЕС.
Графично изображение на маркировката за съответствие на водомери – изображение.
SK хх – година на издаване на сертификата (Ревизия хх)
MI001 – измерително средство- водомер SMUxxx – номер на сертификата
Върху всеки водомер трябва ясно и неизличимо да бъдат обозначени потвърдените стойности, без да е необходимо разглобяване на водомера:
- имена на производителя или негово лого и пощенски адрес;
- тип на водомера;
- мерни единици;
- числени стойности за Q3 и отношението Q3/Q1;
- фабричен номер и година на производството;
- номер на ЕО сертификат и номер на нотифицирания орган;
- най-високото допустимо налягане, ако се различава от 1МРа;
- буквата V или Н, ако водомерът може да работи само във вертикално или само в хоризонтално положение;
- клас на загуба на налягане, ако се различава от р 63;
- клас на климатичните условия и механичната среда;
- клас на чувствителност на профила на потока и посока на потока;
- осигуряване срещу нерагламентирано вмешателство – поставяне на пломби с фирмени знаци, свързващи брояча и корпуса.
Маркировка върху циферблата на водомерите според новата Директива за измервателните инструменти
Техническите и метрологични изисквания към средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол /последващи проверки/, в това число и водомери, и тяхното използване по предназначение се регламентират с Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол.
В приложение № 20 към Наредбата е представена класификация на класовете на точност на водомерите съответно за топла и студена вода. Класът на точност се определя в зависимост от стойностите на минималния разход на водомера и преходния разход – клас А, клас В и клас С. Клас А е с най-ниска точност на измерване и съответно най-големи грешки при измерването, докато клас С е с най-висока точност на измерване.
Означенията „Н“ и „V“ върху водомера определят за какъв монтаж е подходящ – съответно за хоризонтален и/или вертикален.
Водомер с означения „В-Н“ и „В-V“ върху него показва, че е подходящ за хоризонтален и вертикален монтаж и е с клас на точност „В“ при двата вида монтаж.
Водомер с означения „B-H“ и „A-V“ върху него показва, че е подходящ за хоризонтален и вертикален монтаж и е с клас на точност при хоризонтален монтаж „B”, а при вертикален “А”. Тоест ако бъде монтиран вертикално, ще измерва с по-големи грешки.
Възможно е да бъде срещнат и друг начин за означаване на класа на точност на водомера, който е според директивата за измервателните уреди (Measurement Instrument Directive – MID 2004/22/ЕО). Латинските букви за начина на монтаж се запазват същите: H-хоризонтален монтаж и V-вертикален монтаж, като класовете на точност се заменят с измервателен обхват „R=стойност”. Стойностите след знака за равенство могат да варират от 10 до 800.
Ако върху циферблата на водомера има следните надписи: „HR=100“ и „VR=50“, водомерът може да бъде монтиран хоризонтално и вертикално, като измервателният обхват при хоризонтален монтаж, ще бъде „100” (съответстващ на клас на точност B), а при вертикален „50” (съответстващ на клас на точност A).
Проверка на водомерите
При установяване на повреда в индивидуалните водомери на потребителите представителят на В и К оператора прави предписание за отстраняване на повредата на водомера и за срока за отстраняването ѝ, като демонтира пломбата на холендъра. След отстраняване на повредата потребителят уведомява В и К оператора и осигурява достъп до водомера за извършване на първоначално отчитане и пломбиране на холендъра.
На мястото на повредения водомер В и К операторът може да постави редовен (оборотен) водомер, като разходите, свързани с неговото сваляне, ремонт и поставяне, са за сметка на потребителите.
В случай че потребителят не е съгласен с оценката на проверяващия относно точността на водомера, е налице възможност от него или В и К оператора да бъде заявено извършване на експертиза, при която специалист да прецени състоянието на водомера. Ако той е изправен, разходите за експертизата се поемат от този, който я е заявил.
Експлоатационното състояние на водомерите се следи от представителите на В и К оператора при всеки месечен отчет. В случай че бъде установен потребител с непроверен индивидуален водомер, на същия се прави предписание за извършване на проверка на уреда в 3-месечен срок. Ако след изтичането на този срок все още не е извършена периодична проверка, количеството изразходвана вода се завишава на всяко тримесечие съгласно (чл. 34а, ал. 5, вр. чл. 39, ал. 6 от Наредба № 4).
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол осигурява комплексна услуга за сметка на потребителите, която включва демонтаж на стар индивидуален водомер, монтаж и пломбиране на нов индивидуален водомер.
Повреди на водомерите
Според Закона за измерванията всички водомери подлежат на задължителен метрологичен контрол, както и на проверки – периодично, след ремонт, при нарушаване на пломбата, по искане на потребителя или на В и К оператора.
По силата на Заповед № А-616 от 11.09.2018 г. на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор водомери от одобрен тип с номинален дебит Qn ≤ 15м3/ч подлежат на периодична проверка на всеки 5 години, а тези с номинален дебит Qn > 15м3/ч – на всеки 2 години.
Съгласно чл. 34а от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи периодичните проверки на индивидуалните водомери се извършват през 10 години по искане и за сметка на потребителите от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени за това от председателя на ДАМТН. Списък на тези лица е публикуван на интернет страницата на агенцията www.damtn.government.bg в рубрика „Регистри”.
Експлоатационното състояние на водомерите се следи от представителите на В и К оператора при всеки месечен отчет. В случай че бъде установен потребител с непроверен индивидуален водомер, на същия се прави предписание за извършване на проверка на уреда в 3-месечен срок. Ако след изтичането на този срок все още не е извършена периодична проверка, количеството изразходвана вода се завишава на всяко тримесечие съгласно (чл. 34а, ал. 5, вр. чл. 39, ал. 6 от Наредба № 4).
Знаците, които удостоверяват резултатите от проверката, се поставят върху основната част на водомера, обикновено върху корпуса, така че да са видими, без да е необходимо разглобяване.
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол осигурява комплексна услуга за сметка на потребителите, която включва демонтаж на индивидуалните водомери, периодична проверка от оправомощените лица, монтаж и пломбиране.
Задължения на потребителите във връзка с водомерите
Потребителите са длъжни да използват водомери със знак за одобрен тип.
Потребителите са длъжни да използват водомерите по предназначение, да осигуряват техническата им изправност и правилната им употреба, да осигуряват водомерните възли, разположени в имотите, против замръзване, увреждане и замърсяване.
Потребителите са длъжни да съхраняват целостта на пломбите на водомерите и на пломбите на холендрите към тях;
Потребителите са длъжни заявяват и представят своите водомери за последваща проверка в Българския институт по метрология или пред избрано от тях оправомощено за проверка лице.
Потребителите са длъжни да осигуряват свободен и безопасен достъп на представителите на В и К оператора за отчитане, проверка и контрол на водомерите.
Потребителите са длъжни да изпълняват направените предписания на В и К оператора за реконструкция на водомерния възел или подмяна на водомера съобразно техническите изисквания за монтаж на водомера.