Мониторингова програма за 2024

„В и К“ ЕООД – Ямбол има утвърдена от РЗИ – Ямбол Мониторингова програма за 2024 г.

Настоящата програма за мониторинг на качествата на питейната вода, подавана от „В и К“ ЕООД – Ямбол е разработена за планиране и прилагане на всички необходими мерки за осигуряване снабдяването на населението с безопасна и чиста питейна вода, съгласно изискванията на Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, издадена от министъра на здравеопазването, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на околната среда и водите.

Изпълнението на Програмата ще осигури ефективен контрол върху качествата на питейната вода подавана от „В и К“ ЕООД – Ямбол при активно сътрудничество между водоснабдителната организация и РЗИ – Ямбол за осигуряване на безопасна и чиста питейна вода.

Мониторингова програма
I. Цел на Програмата

Целта на Програмата е да създаде условия за всеобхватен, равномерен и ефективен контрол на показателите за питейни води заложени в Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

Програмата се основава на резултати от извършени в предходни години анализи на качеството на питейните води и направените заключения от акредитирани лаборатории за годност на водата за питейни цели.

Осъщественият до момента постоянен и периодичен мониторинг на подаваната от Дружеството вода показва стабилно състояние на качествата на водата и съответствие на голяма част от показателите за контрол, предвидени в нормативните документи.

Мониторингова програма
II. Обхват на Програмата

В обхвата на Програмата попадат всички водоизточници на територията на област Ямбол, обслужвани от „В и К“ ЕООД – Ямбол.

Мониторингова програма
III. Пунктове и честота на вземане на проби

Пунктовете за вземане на проби от зоните на водоснабдяване са неразделна част от Програмата и са съгласувани с РЗИ – Ямбол. В районите водоснабдявани от различни резервоари ще се извършва пробонабиране най-малко от 2 пункта.

За определяне на минималната честота за вземане на проби ще бъдат използвани актуални данни от служба ГРАО за област Ямбол за броя на постоянно живущото население, свързано с потреблението на питейна вода от водоснабдителната организация.

Мониторингът за 2024 г. ще се извършва по показатели по Прил. № 1, разпределени в табл. А1, Б, В, Г1, Г2, честотата за вземане на проби се определя съгласно Прил. № 2, част Б, табл. Б1 в съответствие с раздел IV Мониторинг от Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

За 2024 г. на периодичен мониторинг без отпадане на показатели подлежат 61 водоснабдителни системи. 5 водоснабдителни системи попападат в зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода под 10 м3/ ден и периодичният мониторинг ще се извърши съгласно Прил. № 2, част. Б, табл. Б1 от Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно- битови цели.

Как да си сигурен в качеството на питейната вода?

При изграждане на своята ВиК мрежа винаги залагай на материали подходящи за контакт с питейна вода. Периодично почиствай местата, където се натрупва котлен камък. В случай, че водата е с различен от прозрачен цвят, остави крана отворен за известно време.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

За най-големия консуматор на вода във всяко домакинство – тоалетното казанче, е добре да се заложи или на малообемно, или на такова с два бутона, което осигурява възможност за минимално източване или напълно изпразване според нуждите на ползвателя.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

На пазара се предлагат смесители за кухня и баня с аериращи технологии за намаляване разхода на вода с до 40 л дневно, както и с по-устойчив във времето керамичен затварящ механизъм.

Разходът на вода може да се намали чрез оптимална употреба на съдомиялната и пералнята!

Затова винаги използвай пълния капацитет на уредите, като ги натоварваш до указаното от производителя максимално допустимото количество, и се старай да избираш най-кратките или еко режими за измиване и изпиране.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Препоръчително е да подмениш старите водомери с такива с дистанционно отчитане, които гарантират удобство, прецизност на данните, защита от манипулации, сигнализиране при наличие на аварии и течове по водопровода и заплащане на реално потребената вода.

От едно капещо кранче изтичат около 10 литра вода дневно!

Затова е важно всички кранове да се затварят добре след употреба, а повредите по тях да се отстраняват своевременно.

Как да провериш дали тоалетното казанче тече?

Най-лесният начин е чрез поставяне на безвреден оцветител в него. Ако след 30-тина минути оцветяването е достигнало до тоалетната чиния, значи казанчето изпуска течност и следва да бъде поправено или подменено. Най-често става дума за неизправност на клапана, чиято подмяна отнема минути.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Нужно е да съдействаш за редовното отчитане на всички водомери в твоя имот и в етажната собственост, като осигуряваш достъп до тях на инкасаторите на ВиК операторите.

Съмняваш се в показанията на водомера си?

За да си сигурен в точността на измерване на водомера, имаш право да поискаш неговото изпитване. Метрологична проверка се заявява чрез ВиК оператора и се извършва от оправомощени лица от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор.

От течаща чешма се изливат около 7 литра вода за минута!

Затова не оставяй водата да тече, докато миеш зъбите си или вършиш друго около мивката. Ако предпочиташ да пиеш студена вода, не изчаквай изстудяването на течащата вода, а поддържай съд с охладена питейна вода в хладилника.

Възможно е да възникват „скрити“ течове по водопровода!

Може да провериш налице ли са такива, като засечеш показанията на водомерите преди и след по-продължително излизане от дома. Ако има разминаване в цифрите, е нужно локализиране и отстраняване теча.