Канализационна мрежа

„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол извършва ремонта и поддръжката на уличната канализационна мрежа в област Ямбол, като отговаря за отвеждането на отпадъчните води от имотите на своите клиенти.

Канализационната мрежа е изградена от бетонови тръби с диаметър от 200 до 2000 mm от кръгли, яйцевидни и устообразни профили, като общата ѝ дължина е около 302 км. Дружеството експлоатира 6 канализационни системи – в гр. Ямбол, гр. Елхово, гр. Болярово, с. Тенево, с. Кабиле и с. Стефан Караджово (ниво на покритие съответно 99,8%, 98,2%, 77,9%, 39,6%, 9,8% и 5,3%), както и 9 канализационни помпени станции. Трасетата им осигуряват гравитачно и помпажно отвеждане на отпадъчните води до 3 пречиствателни станции за отпадъчни води – ГПСОВ Ямбол, ГПСОВ Елхово и ПСОВ Тенево.

Канализационната мрежа за гр. Ямбол е със степен на изграденост 62% и към нея е включено 67% от населението.

Канализационната мрежа за гр. Елхово е със степен на изграденост 67% и към нея е включено 73% от населението.

Канализационната мрежа за гр. Болярово е със степен на изграденост 38% и към нея е включено 52% от населението.

Съгласно чл. 6, т. 2 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи услугите ВиК се осъществяват чрез канализационната система до границата със сградната канализационна инсталация или вътрешната (площадкова, дворна) канализационна мрежа на потребителите.

Според разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. отпадъчните и/или дъждовните води от имотите на потребителите се отвеждат, като сградните канализационни инсталации или вътрешните канализационни мрежи се присъединяват към канализационните системи чрез канализационно отклонение посредством ревизионна шахта или ревизионен отвор – собственост на потребителите.

Според разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. канализационните отклонения са част от общите мрежи на канализационните системи и се поддържат от ВиК операторите.

Според чл. 25 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. канализационно отклонение е частта от уличния канал или колектор до ревизионната шахта (собственост на потребителите), която при застрояване на отделни урегулирани поземлени имоти е на разстояние най-малко 2 m от уличната регулационна линия или се намира в самата сграда, когато сградата е на разстояние до 5 m от уличната регулационна линия.

Когато сградата е на разстояние над 5 метра, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол поддържа участъка от уличната канализация до сградна ревизионна шахта, намираща се на 2 метра от уличната регулационна линия.

Канализационна мрежа

Когато сградата е на разстояние до 5 метра, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол поддържа участъка от уличната канализация до сградна ревизионна шахта, намираща се в сградата.

Канализационна мрежа

В случай на комплексно застрояване ревизионната шахта е разположена непосредствено след излизането на канализацията от сградата.

Канализационна мрежа

„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол не поддържа частта от канализацията, свързваща ревизионната шахта и сградата. Доброто техническо състояние на канализационните отклонения и ревизионните шахти като елементи на сградната инсталация е задължение на собствениците на имотите. Услугите по поддържането им се извършват от Дружеството по действащите към момента цени за услуги на населението.

Внимание! Изхвърлянето на неразтворими отпадъци в канализацията създава проблеми с нейната проводимост.

 

Възможно е да възникват „скрити“ течове по водопровода!

Може да провериш налице ли са такива, като засечеш показанията на водомерите преди и след по-продължително излизане от дома. Ако има разминаване в цифрите, е нужно локализиране и отстраняване теча.

Как да си сигурен в качеството на питейната вода?

При изграждане на своята ВиК мрежа винаги залагай на материали подходящи за контакт с питейна вода. Периодично почиствай местата, където се натрупва котлен камък. В случай, че водата е с различен от прозрачен цвят, остави крана отворен за известно време.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Нужно е да съдействаш за редовното отчитане на всички водомери в твоя имот и в етажната собственост, като осигуряваш достъп до тях на инкасаторите на ВиК операторите.

От едно капещо кранче изтичат около 10 литра вода дневно!

Затова е важно всички кранове да се затварят добре след употреба, а повредите по тях да се отстраняват своевременно.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

На пазара се предлагат смесители за кухня и баня с аериращи технологии за намаляване разхода на вода с до 40 л дневно, както и с по-устойчив във времето керамичен затварящ механизъм.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

За най-големия консуматор на вода във всяко домакинство – тоалетното казанче, е добре да се заложи или на малообемно, или на такова с два бутона, което осигурява възможност за минимално източване или напълно изпразване според нуждите на ползвателя.

Съмняваш се в показанията на водомера си?

За да си сигурен в точността на измерване на водомера, имаш право да поискаш неговото изпитване. Метрологична проверка се заявява чрез ВиК оператора и се извършва от оправомощени лица от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор.

Как да провериш дали тоалетното казанче тече?

Най-лесният начин е чрез поставяне на безвреден оцветител в него. Ако след 30-тина минути оцветяването е достигнало до тоалетната чиния, значи казанчето изпуска течност и следва да бъде поправено или подменено. Най-често става дума за неизправност на клапана, чиято подмяна отнема минути.

Разходът на вода може да се намали чрез оптимална употреба на съдомиялната и пералнята!

Затова винаги използвай пълния капацитет на уредите, като ги натоварваш до указаното от производителя максимално допустимото количество, и се старай да избираш най-кратките или еко режими за измиване и изпиране.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Препоръчително е да подмениш старите водомери с такива с дистанционно отчитане, които гарантират удобство, прецизност на данните, защита от манипулации, сигнализиране при наличие на аварии и течове по водопровода и заплащане на реално потребената вода.

От течаща чешма се изливат около 7 литра вода за минута!

Затова не оставяй водата да тече, докато миеш зъбите си или вършиш друго около мивката. Ако предпочиташ да пиеш студена вода, не изчаквай изстудяването на течащата вода, а поддържай съд с охладена питейна вода в хладилника.