Кои сме ние?
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол е дружество със 100% държавно участие и предмет на дейност поддържане и експлоатация на водоснабдителните и канализационните системи, пречистване на водите и инженерингови услуги в населените места, разположени на територията на област Ямбол, включваща общините Ямбол, Тунджа, Елхово, Стралджа и Болярово и с обща площ 3 335,5 км2.
Към края на 2023 г. ВиК операторът обслужва 106 320 жители в 109 селища и 1 селищно образувание. 100% от населението на област Ямбол ползва услугата „доставка на питейна вода“, а „отвеждане на отпадъчни води“ ползват 67,95% от жителите.
Общата дължина на водопроводната мрежа в област Ямбол е около 2 189 км, като водоснабдяването се осъществява помпажно, гравитачно или смесено. Цялото количество питейна вода за територията се осигурява от подземни (подпочвени) води. Общият брой на водоизточниците е 211, като основните са тези изградени в терасата на р. Тунджа и в карстовите райони около с. Воден и с. Шарково. „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол оперира с общо 165 водоснабдителни помпени станции, 116 напорни резервоара и 38 черпателни резервоара.
Общата дължина на канализационната мрежа в област Ямбол е около 302 км. Дружеството експлоатира 6 канализационни системи – в гр. Ямбол, гр. Елхово, гр. Болярово, с. Тенево, с. Кабиле и с. Стефан Караджово (ниво на покритие съответно 99,8%, 98,2%, 77,9%, 39,6%, 9,8% и 5,3%), както и 9 канализационни помпени станции.
През 2021 г. на територията обслужвана от ВиК оператора са въведени в експлоатация 3 пречиствателни станции за отпадъчни води – в гр. Ямбол, гр. Елхово и с. Тенево, като услугата „пречистване на отпадъчни води“ ползва 65,39% от тяхното население.
Едноличен собственик на капитала на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол е „Български ВиК холдинг“ ЕАД, чийто принципал е Министърът на МРРБ. Дружеството се представлява от Христина Микуцева в качеството ѝ на управител.
Използвани съкращения:
ЗЛД – защита на личните данни;
ССИ – служител по сигурността на информацията;
ЗБУТ – здравословни и безопасни условия на труд;
ЕМО – енерго-механичен отдел;
ПТ – производствено-техническо;
ПОВ – пречистване на отпадъчни води;
АМРБ – авто-механизирана ремонтна база;
ЕМ и АСУК – енерго-механични и автоматизирани системим за управление и контрол;
ИИП – изграждане на инвестиционни проекти;
ВРР – водомерна ремонтна работилница;
ПСОВ – пречиствателна станция за отпадъчни води