ПСОВ

„Водоснабдяване и Канализация“ ЕООД – Ямбол експлоатира три пречиствателни станции за отпадъчни води.

ГПСОВ Ямбол е въведена в експлоатация през 2021 г., като проектният ѝ капацитет е за 110 417 еквивалент жители. Обхватът ѝ е да пречиства битовите, комуналните, индустриалните отпадъчни води и проникналия в канализацията инфилтрат от подпочвените води, които биват зауствани в р. Тунджа.

ПСОВ

Пречистването в ГПСОВ Ямбол включва механично пречистване, биологично пречистване и третиране на утайката.

При механичното пречистване се отделят парчета от клони, листа от дървета, влакнести материали, умрели дребни животни, парчета пластмаса, найлони, хранителни продукти, пясък и др.

Най-големият проблем при механичното пречистване са мокрите кърпи и другите неразградими предмети и вещества, тъй като съществува риск те да причинят поражения както в канализацията, така и в ПСОВ.

Друг проблем е залповото замърсяване от предприятията на града.

Мокри кърпи
Залпово замърсяване
Мокри кърпи
Залпово замърсяване
Мокри кърпи
Залпово замърсяване

При постъпване на химически замърсители в канализацията и след случващите се процеси вътре в нея, на вход ПСОВ се отделя сероводород (H₂S), който е токсичен и безцветен газ със задушлива миризма на развалени яйца. В такива случаи е налице риск за здравето на служителите в ПСОВ.

При биологичното стъпало се отстраняват както органичните вещества, така и съдържащите се в отпадъчните води азот и фосфор. Сформираните утайки се оползотворяват съобразно законодателството на Република България.

БИО

ГПСОВ Елхово е въведена в експлоатация през 2021 г. като проектният ѝ капацитет е за 11 100 еквивалент жители. В станцията се пречистват битови, промишлени и дъждовни води. Пречистването на отпадъчните води е механично и биологично.

ПСОВ Елхово

ПСОВ Тенево е въведена в експлоатация през октомври 2015 г. и по проект обслужва 2 186 жители. Пречиствателната станция е с механично и биологично пречистване на отпадъчните води и работи по технологичната система на „BIO-PAK”.

Работата на ГПСОВ Ямбол, ГПСОВ Елхово и ПСОВ Тенево е под наблюдение на РИОСВ – Стара Загора, с непрекъснат контрол върху качествата на водата на изхода и при заустването на р. Тунджа.

Заустване
Как да провериш дали тоалетното казанче тече?

Най-лесният начин е чрез поставяне на безвреден оцветител в него. Ако след 30-тина минути оцветяването е достигнало до тоалетната чиния, значи казанчето изпуска течност и следва да бъде поправено или подменено. Най-често става дума за неизправност на клапана, чиято подмяна отнема минути.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Препоръчително е да подмениш старите водомери с такива с дистанционно отчитане, които гарантират удобство, прецизност на данните, защита от манипулации, сигнализиране при наличие на аварии и течове по водопровода и заплащане на реално потребената вода.

Възможно е да възникват „скрити“ течове по водопровода!

Може да провериш налице ли са такива, като засечеш показанията на водомерите преди и след по-продължително излизане от дома. Ако има разминаване в цифрите, е нужно локализиране и отстраняване теча.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

За най-големия консуматор на вода във всяко домакинство – тоалетното казанче, е добре да се заложи или на малообемно, или на такова с два бутона, което осигурява възможност за минимално източване или напълно изпразване според нуждите на ползвателя.

Съмняваш се в показанията на водомера си?

За да си сигурен в точността на измерване на водомера, имаш право да поискаш неговото изпитване. Метрологична проверка се заявява чрез ВиК оператора и се извършва от оправомощени лица от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор.

Разходът на вода може да се намали чрез избор на оборудване!

На пазара се предлагат смесители за кухня и баня с аериращи технологии за намаляване разхода на вода с до 40 л дневно, както и с по-устойчив във времето керамичен затварящ механизъм.

От едно капещо кранче изтичат около 10 литра вода дневно!

Затова е важно всички кранове да се затварят добре след употреба, а повредите по тях да се отстраняват своевременно.

Как да си сигурен в качеството на питейната вода?

При изграждане на своята ВиК мрежа винаги залагай на материали подходящи за контакт с питейна вода. Периодично почиствай местата, където се натрупва котлен камък. В случай, че водата е с различен от прозрачен цвят, остави крана отворен за известно време.

От течаща чешма се изливат около 7 литра вода за минута!

Затова не оставяй водата да тече, докато миеш зъбите си или вършиш друго около мивката. Ако предпочиташ да пиеш студена вода, не изчаквай изстудяването на течащата вода, а поддържай съд с охладена питейна вода в хладилника.

Как да си сигурен, че заплащаш само за изразходеното от твоето домакинство количество вода?

Нужно е да съдействаш за редовното отчитане на всички водомери в твоя имот и в етажната собственост, като осигуряваш достъп до тях на инкасаторите на ВиК операторите.

Разходът на вода може да се намали чрез оптимална употреба на съдомиялната и пералнята!

Затова винаги използвай пълния капацитет на уредите, като ги натоварваш до указаното от производителя максимално допустимото количество, и се старай да избираш най-кратките или еко режими за измиване и изпиране.