Оценка на риска за безопасността при доставка на питейна вода
Най-ефективното средство за осигуряване на безопасността при снабдяването с питейна вода е използването на оценка на риска и управление на риска, който обхваща всички стъпки във водоснабдяването – от водосбора до крайния потребител.
„В и К“ ЕООД – Ямбол изготвя оценка на риска при доставка на питейна вода на територията на област Ямбол съгласно изискванията на Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, издадена от министъра на здравеопазването, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на околната среда и водите.
В оценката на риска са идентифицирани опасностите, опасните събития във водосбора, оценени са рисковете за доставка на питейна вода и са определени критичните контролни точки (ККТ), подлежащи на непрекъснат контрол и управление.
1. Характеристика на зоните на водоснабдяване
Водоснабдяването на населените места обслужвани от „В и К“ ЕООД – Ямбол се осъществява от подземни водоизточници посредством водовземни съоръжения – дренажи, каптирани извори, шахтови и тръбни кладенци.
Към настоящия момент Дружеството не поддържа станции за пречистване на питейна вода. Подземните води са сравнително чисти и с постоянни физико-химични показатели. Извършва се дезинфекция на водата с хлор съдържащи продукти. Средствата използвани за дезинфекция са с разрешителни одобрени от МЗ.
„В и К“ ЕООД – Ямбол поддържа и експлоатира водоснабдителните системи на 109 населени места, 67 водоснабдителни зони и 220 пункта за пробонабиране.
Дружеството управлява 2 типа водоснабдителни системи:
- Без помпена станция, т.е. по гравитачен път – това е изцяло обослувено от географските характеристики на района, в който е разположен водоизчочникът.
- С помпена станция – водните количества се отвеждат в ПС, където се извършва дезинфекция на питейната вода и чрез изпомване се подава към съответното населено място.
Преобладава делът на водоснабдителни системи с помпена станция.
2. Идентифициране на опасностите, опасните събития и оценка на риска
Дружеството е изготвило „матрица за оценка на риска“, която посочва вероятността дадено събитие да се случи и неговата степен на въздействие. Определени са и са валидирани контролните мерки, като това са действия, дейности и процеси, прилагани за предотвратяване или свеждане до минимум на опасностите.
Въз основа на оценката на риска може да се модифицира списъка с показатели за мониторинг, т.е. могат да се добавят показатели за мониторинг, могат да се изключват или да се промени честотата на мониторинг при спазване на конкретни условия.
Матрицата последователно разглежда всички части от системата – от водосбора до крайния потребител.
Под опасност се разбира: биологичен, химичен, физичен или радиологичен агент, който може да доведе до вреда.
Под опасно събитие се разбира: ситуация, която може да доведе до опасност.
Под оценка на риска се разбира: вероятност за възникване на опасност, причиняваща вреда на определени места в определен срок, включително и степента на тази вреда.
При оценката на риска (опасностите) се наблюдава вероятността от проява и степента на въздействие при временно изпускане на управлението от контрол. Като се вземат предвид вероятността дадена опасност да доведе до поражения на здравето на потребителите и степента на последиците от това, оценката на риска (опасностите) се класифицира като ниска, средна, висока, критична.
Оценката на риска се изчислява като произведение на вероятността и степента на въздействие.
Оценката на риска на всяка една от идентифицираните опасности се документира в определените критични контролни точки (ККТ), където се записва видът на идентифицираната опасност, източникът й и контролните мерки, с които тя се управлява.
3. Контрол и управление на риска
- Критични контролни точки (ККТ)
ККТ е точка, която може да се постави под контрол чрез прилагане на превантивна и контролна мярка, която ще елиминира, предотврати или намали до приемливо ниво риска за качеството на водата.
- Контролни мерки
Контролни мерки (коригиращи действия) – основните стъпки в процеса на водоснабдяване, които пряко засягат качеството на водата и които гарантират, че водата е безопасна за здравето. Това са действия, дейности и процеси, прилагани за предотвратяване или свеждане до минимум на съществуващите опасности. При всеки случай на установено отклонение се прилага процедура за изпълнение на коригиращи действия с цел незабавно привеждане качествата на водата в необходимите нормативни граници. Оплакванията, отклоненията и съответните коригиращи действия се водят в регистри. Населените места, за които е необходимо изпълнение на инвестиционни проекти, с цел дългосрочно и трайно решаване на моментните отклонения в качеството на питейната вода, са включени в дългосрочната инвестиционна програма на Дружеството.
Добиването и обеззаразяването на водата се извършва така, че да осигури поддържане на стойности в цялата водоснабдителна мрежа в съответствие с показателите заложени в Прил. № 1, табл. А1, Б, В, Г1 и Г2 от Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.
Има изработен мониторинг за управление на мерките за управление на риска. Прилагането и действието на мерките за управлението на риска се проследява чрез видовете мониторинг.
4. Мониторинг
Прилагат се процедури за проверка на действителното изпълнение (верификация). През целия процес от описанието на системата до верификацията се извършва непрекъснато наблюдение (мониторинг), водят се записи и периодично преразглеждане на процесите.
Резултатът от предприетите мерки, осъществени на ниво водоизточник се проследява чрез периодичен мониторинг на подземните води от кладенците (шахтови, тръбни) и каптираните извори, извършен в акредитирани лаборатории.
Оперативен мониторинг: параметрите, които могат да бъдат следени постоянно и носят информация за това, дали дадена контролна мярка функционира адекватно. Оперативният мониторинг може да бъде 2 типа:
- Количествен – асоциира се с индикативните показатели на водата, напр. pH, мътност, ост. хлор и др.
- Качествен – дейности свързани с оценка на компонентите на дадено съоръжение, както и на инспекция за спазване на нормативните документи, напр. оглед с цел установяване на техническото състояние на ПС и др
Периодичен мониторинг: осъществява се от организацията с цел да се провери дали водите, предлагани на потребителите отговарят на изискванията по Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, и по-специално дали превишават максимално допустимите стойности.
Контролен мониторинг: извършва се от РЗИ – Ямбол и доказва цялостното функциониране на веригата за доставка на безопасна питейна вода до потребителите.
5. Верификация
Потвърждение за изпълнението на цялостната програма от мерки, както и нейната ефективност спрямо критериите за качеството на питейната вода определени в Наредба № 9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, се получават от периодичния и контролния мониторинг.
За резултатите от проверките се водят записи, които се издават под формата на месечни и годишни отчети за качеството на питейната вода.
„В и К“ ЕООД – Ямбол удостоверява, че прилаганите мерки за контрол на рисковете за човешкото здраве по цялата водоснабдителна мрежа са ефективни чрез резултатите от извършвания периодичен мониторинг.
6. Документи и записи
Всички етапи от оценката на риска, които са документирани, са проследими и по този начин подлежат на регулация, промяна и актуализация. Мониторингова програма, протоколи от анализи, протоколи от проверки на РЗИ.